dlouhé zbraně,  Novinky

Winchester M1897 Trench Gun

Vojenské využití brokovnic je skoro stejně staré jako jejich historie, a to zejména ve Spojených státech amerických. Oficiálně se opakovací brokovnice staly součástí armádní výzbroje v roce 1899, kdy jimi byli vyzbrojeni američtí vojáci během filipínsko-americké války. Ovšem největší věhlas, ale i rozvoj, si získaly až americkou intervencí v první světové válce.

… Dne 21. července 1918 němečtí vojáci zajali poblíž Baccaratu ve Francii amerického vojáka z 307. pěšího pluku 77. divize, jehož výzbroj, opakovací brokovnice Winchester Model 97, německé vojáky překvapila. Následně 11. září poblíž Villers-en-Haye zajali Němci dalšího amerického vojáka, tentokrát z 6. pěšího pluku 5. divize, který byl rovněž ozbrojen brokovnicí téhož typu. To a zprávy z bojiště o německých vojácích, doslova kosených touto novu zbraní při útocích v zákopové válce, vedlo 15. září 1918 k protestu německé vlády ohledně bojového použití brokovnic. Zaslala diplomatické nóty španělskému velvyslanectví v Berlíně, švýcarskému velvyslanectví a nakonec americkému vyslanectví ve švýcarském Bernu. V nótě se psalo, že použití brokovnic americkými silami porušuje článek 23e Řádu války pozemní (Nehledě k zápovědem zvláštními smlouvami daným jest zejména zapověděno: užívati zbraní, střel nebo látek, které jsou způsobilé způsobiti zbytečné útrapy) Haagských úmluv z let 1899 a 1907.

Německá vláda dále pohrozila usmrcením každého zajatého Američana, u kterého bude nalezena brokovnice. Stručnou odpovědí generála Pershinga byla pohrůžka, že v takovém případě budou Američané zabíjet všechny zajaté německé vojáky vyzbrojené například plamenometem.

Výsledkem německého protestu bylo 26. září memorandum brigádního generála a vojenského soudce Samuela T. Ansella. Poukázalo na to, že hlavním účelem použití brokovnice v boji je samozřejmě vysoce nezbytný účel zabití nebo vyřazení z akce zblízka co největšího počtu nepřátel v co nejkratším čase. Ansell rovněž poukázal na to, že v roce 1899 Německo odmítlo podpořit snahu americké delegace v Haagu přidat do článku 23e zvláštní seznam zakázaných zbraní a munice…

… Bitva se stala významnou součástí tradice námořní pěchoty USA. Opakovací brokovnice umožnily americkým vojákům doslova kosit nepřátelské jednotky na krátkou vzdálenost. Ta salva z brokovnice pro ně byla nová, řekl pro noviny kapitán J. H. Hoskins, velitel americké ženijní roty. Pokaždé, když vystřelila, padli tři nebo čtyři Němci. Čím víc se jich zmocňovalo překvapení, tím víc se k sobě choulili a tím smrtelnější byla naše palba.

Brokovnice se na západní frontě ukázala jako účinná zbraň. Někteří vojáci je užívali ke střílení nepřátelských poštovních holubů a existují poněkud pochybné historky o jednotkách v první linii, které se pokoušely sestřelit hozené nepřátelské ruční granáty ještě ve vzduchu…

… Nejpoužívanější model amerických opakovacích brokovnic, vojáky nazývaných zákopová košťata nebo zametač zákopů, byla pumpa Winchester M1897 s trubicovou nábojovou schránkou. Ve výzbroji amerických expedičních sil můžeme najít i další zbraně jako Browning Automatic 5 (z roku 1902, vyráběná v FN), Remington Model 11 (velmi podobná zbraň z roku 1905), opakovací Remington Model 10 (výtvor Johna Pedersena z roku 1908), Stevens M520 (Browningova konstrukce z roku 1909) a Winchester Model 1912 (konstrukce T. C. Johnsona a Johna M. Browninga, následovnice M97; od civilní verze se odlišovala kratší hlavní s perforovaným pláštěm a adaptérem pro bajonet M1917)…

… Vycvičený voják tak mohl vypálit šest ran během několika sekund, tedy 54 hrubých broků (buckshot) průměru 8,4 mm s účinným dostřelem 40–50 metrů. Hlaveň se rychle zahřívala, perforovaný plášť jako tepelný štít rozhodně nebyl na ozdobu. Na ústí hlavně byl namontován úchyt pro bodák z armádní pušky Model 1917…

Použití a účinky brokovnic ve válce popisuje článek Winchester M1897 Trench Gun na stranách 61 až 63 v prosincovém čísle Střelecké revue ročníku 2024.

Střeleckou revui č. 12/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis